הכפרים של צומרקה

צומרקה כאמור הוא תת איזור של מחוז אפירוס, ובתחומי המחוז יש כפרים רבים, המפורסמים בהם הם אלה של איזור כפרי זגוריה, שצפונית לצומרקה, קבוצת כפרים עתיקים וציוריים. בצומרקה עצמה יש כ-40 כפרים והוא איזור מאוכלס מזגורוכוריה שהוא איזור יותר תיירותי. בצומרקה ישנם מספר כפרים פעילים כל השנה וכוללים חיי קהילה, בתי ספר ושירותים נוספים. שני הכפרים הגדולים בצומרקה הם וורגרלי Vourgareli בדרום צומרקה ופרמנטה Pramanta בצפון צומרקה. בכל כפר בצומרקה תמצאו לפחות טברנה אחת פעילה, בכל עונות השנה שמשרתת גם את המקומיים בכפרים. רוב המטיילים בצומרקה לא יגיעו לכל הכפרים של צומרקה, גם בשל המרחקים בין הכפרים וגם כי אין סיבה להגיע לכל הכפרים.
הכפרים שנחשבים ליפים ביוותר בצומרקה הם: מלסורגיס (קטן ומקומי מאד), סיראקו וקאלאריטס (מסורתיים וציוריים), צופלס (צמוד לפרמנטה, קטן ואינטימי ובסיס מצויין ללינה כשמטיילים בצומרקה) ותאודוריאנה (בדרום צומרקה, ידוע כבירת המים של מחוז אפירוס בשל שפע המים הטבעיים הסובב את הכפר).

הכפרים הבולטים בצומרקה לפי חלוקה איזורית:

צפון צומרקה -
הכפרים קאלאריטס Kalarites וסיראקו Sirrako הם שני הכפרים המפורסמים, המסורתיים והציוריים בצומרקה, מומלץ לבקר לפחות באחד מהם. ראו גם בעמוד מסלולים את מסלול ההליכה המקסים בין שני כפרים אלה
.
מרכז צומרקה -
פרמנטה Pramanta הוא הכפר הגדול והמרכזי בצומרקה, מרכז מנהלתי בו ניתן למצוא שירותי רפואה בסיסיים, מכולות, מאפיות ועוד חנויות, מסעדות ובתי קפה ואת ריכוז מקומות הלינה הגדול בצומרקה. הוא הבסיס הנח והמומלץ ללינה בצומרקה, גם הכפר הקטן צופלס Tsopelas שצמוד אליו ובו נמצאים המלונות הכי מומלצים בצומרקה: Anavasi ו-Orizontes. 
מליסורגי Melissourgoi - הוא הכפר הקטן והמסורתי הקרוב לפרמנטה, למרגלות ההר היפה סטרוגולה. עם אחת הטברנות האהובות, הוותיקות והטובות בכיכר הכפר, טברנה Pappas, וגם מליסורגי פולס, ספוט מקסים לשכשוך בטבע, מפורט בעמוד מסלולי הליכה בצומרקה.
קטיסטאדס Ktistades - כפר שנמצא על הדרך בין פרמנטה לגשר פלאקה, והכיכר הקטנה על הדרך, ממש לצד הכביש עם טברנה מומלצת, Taverna Tsumerka.
קטאראקטיס Katarraktis - כפר יפה עם כמה מלונות וטברנות בכיכר הכפר, משמש גם בסיס נח ללינה למטיילים בצומרקה. קרוב למפל קטארקטיס.
אגנדה Agnanda - נחשב לכפר יחסית גדול ובמיקום מרכזי, בעיקר עוברים בו בדרך לקטארקטיס אם לנים בקטארקטיס או שנוסעים לבקר במפל. 
מצוקי Matsouki - כפר שבמרכזו יש תחנת מיים ישנה, בנויה במרכז הכפר עם תעלות ומפלים שמפעילים אותה. במצוקי עוברים אם ממשיכים בנסיעה מצומרקה אל מצובו או מטאורה הנוסעים דרך מעבר בארוס, הוא הכביש הגבוה ביוון.

דרום צומרקה -
וורגרלי Vourgareli הוא הכפר המרכזי בדרום צומרקה ואחד משני הכפרים הגדולים בצומרקה. משמש בסיס מנהלתי של האיזור, כולל כמה טברנות ובית קפה, וגם מסלולי הליכה יפים שיוצאים מהכפר. בתור בסיס לינה הוא פחות נח לטיול בצומרקה, אך מתאים למעבר וביקור ביום טיול בדרום צומרקה למי שיש מספיק ימים בצומרקה.
תאודוריאנה Theodoriana - כפר יפה בדרום צומרקה, מוגדר כבירת המים של אפירוס על ידי האיחוד האירופי כיוון שהכפר מוקף מקורות מים טבעיים וזורמים כל השנה, מעיינות, מפלים. ממנו יוצאים אל מסלול מפלי סודה היפה והקל.


קצנוכוריה / יואנינה -
למעשה צפון מערב צומרקה וכולל את הכפרים
קוסטיצי Kostitsi - קרוב יחסית לנקודת תחילת הראפטינג על הארכטוס וקרוב יחסית ליואנינה. כולל את מלון Princess Lanassa שיכול להיות בסיס לינה
קלנטזי Kalentzi - אינו כפר ציורי, למעשה כפר קטן ופשוט, אבל יש בו מלון נח Rodami ומכיכר הכפר יוצא מסלול הליכה אל מפלי קליפקי. נמצא על הדרך אל ומיואנינה.
אליניקו Elliniko - בדרך ליואנינה, כאשר נוסעים צפונה מצומרקה לכוון כפרי זגוריה או יואנינה כדאי לעבור לבקר בכיכר שם נמצא מוזיאון פאפאיאניס, מגדול פסלי יוון. בכיכר גם טברנות טובות ובתי קפה.

 
הר סטרוגולה מממלון Anavasi בכפר צופלס. בסיס מומלץ למטיילים בצומרקה

 

  צרו איתנו קשר

Zamir Sivan CEO