מסלולי הליכה בצומרקה

צומרקה היא גן עדן של טבע ומסלולי הליכה. המגיעים לצומרקה הם אוהבי טבע כי טבע ומסלולים, ולא חייבים להיות מיטיבי לכת, יש גם מסלולים קלים ונפלאים. חובה להצטייד בנעלי הליכה, מי שתיה, כובע בשמש ולהינות מהמסלולים היפים בצומרקה. לפניכם רשימת מסלולים הכי טובים בצומרקה:

מסלול מעיינות קויאסה Kouiassa
מסלול קל
ברשימת יעדי החובה בצומרקה מסלול זה מככב. הוא מסלול קל לכל המשפחה והוא פשוט יפיפה. נמצא על הכביש המוביל אל הכפר קלאריטס בצומרקה, כ-4 דקות נסיעה אחרי מנזר קיפינה משמאל לכביש תראו כמה מדרגות בודדות ושלט עץ, זאת נקודת תחילת המסלול. מחנים לצד הכביש והולכים בשביל המסודר שהוא בירידה מתונה, מימינכם ההר ומשמאלכם בקרוב תשמעו את ערוץ המים הזורם וגם תגיעו אל גשר עץ משמאלכם, אך אל תחצו אותו אלא המשיכו בשביל מימין עד לגשר ברזל קטן שחוצה את הערוץ. עוד קצת אחרי ותגיעו אל תחנת מים ישנה, בית אבן, שבקיץ פועל בו בית קפה קטן על שפת הערוץ ליד מפל מים יפה. המסלול לא נגמר... לכו מאחרי התחנה ועלו בעליה הקטנה אל אמת המים הישנה. כעת תלכו לאורכה של אמת המים בתוך יער עד קסום ממש שמוביל אל מעיינות קויאסה. המים במעיינות קרים מאד אך ביום חם אפשר לראות את האמיצים שטובלים בהם. הספוט קסום. הדרך חזרה באותו אופן. משך ההליכה הוא כחצי שעה לכוון.
.

מסלול קלאריטס סיראקו Kalarites Sirrako
מסלול בדרגת קושי בינונית
מסלול מקסים ואחד המפורסמים בצומרקה, שמחבר בין שני הכפרים העתיקים והמסורתיים: קלאריטס וסיראקו. למתחילים מסיראקו, יש לנסוע עד לכניסה העליונה לכפר. הכניסה לכפר היא רגלית, חנו בכניסה לכפר ומשמאל לכביש חפשו את השלט אל קלאריטס. המסלול מתחיל בירידה תלולה, לכו בזהירות, יש גם מים שזורמים מההר אז יש מקומות שאף חלקלק מעט. יורדים עד לערוץ המים שזורם כל השנה, חוצים את הגשר ומתחילים את העליה (יש שילוט). מפה יש דרך של כ-1.4 ק"מ, רובה בעליה אך הפעם היא בשביל מוגן ויותר בטוח. החלק האחרון הוא מישורי למדי. בכניסה אל הכפר קלאריטס לכו על פי השילוט אל Platia כלומר כיכר הכפר. בכיכר יש טברנה ומעל הכיכר מוזיאון פולקלור וגם את הקפטריה המיתולוגית של נפוליאון (לא המצביא, אלא זה שמו של הבעלים), מקום בגדר חובה לשבת למשקה לפני שחוזרים חזרה במסלול אל סיראקו. הקושי במסלול זה הוא רק כיוון שכרוך בעליות, מעבר לכך אינו קשה, הוא מסלול מקסים ומומלץ. אורכו כ-1.7 ק"מ לכוון ומשך ההליכה כשעה וחצי לכוון.

.

מפל קפלובריסו Kefalovrisso
מסלול בדרגת קושי בינונית
הר סטרוגולה הוא הר מקסים בצומרקה, לא תפספסו אותו, הוא נראה בדיוק כמו הר כשמבקשים מילד לצייר הר, וניצב מעל הישובים פרמנטה ומליסורגיס. אחד המסלולים המפורסמים בצומרקה הוא המסלול אל מפל קפלובריסו שנשפך על הר סטרוגולה ונחשב למפל הגבוה ביותר ביוון. המסלול הזה מתאים רק לעונת הקיץ, שאר השנה יש חשש להידרדרות אבנים. המסלול מוצל כולו ועובר בתוך יער קסום בתוך ההר. המסלול בדרגת קושי בינונית כיוון שהוא בעליה. משך המסלול בין 40 דקות לשעה לכוון, תלוי במהירות ההליכה שלכם. היציאה למסלול היא מכל אחד מהרפיוג'ים של הר סטרוגולה - יש שניים: הרפיוג' של מליסורגי והרפיוג' של פרמנטה. משניהם יש שילוט וסימון אל המסלול. הגישה אל שני הרפיוג'ים דרך הכביש העולה מפרמנטה אל מליסורגי, בפניה ימינה לפי השילוט אל כל רפיוג'. מהרפיוג' של פרמנטה זה אולי טיפונת קצר יותר. גובה מצטבר במסלול זה הוא כ-440 מטר.

.

הר סטרוגולה Stroggoula Mountain
מסלולים קלים ובינוניים
המסלול לעיל, אל קפלובריסו, הוא רק אחד המסלולים על ההר היפיפה סטרוגולה. כאמור גישה קלה מהיישוב פרמנטה המרכזי. מכל אחד משני הרפיוג'ים שעל ההר (בסיסי מטיילים שמציעים לינה זולה להולכים על ההר), שבשניהם אגב מומלץ לבקר כי הנוף נפלא, אז מכל אחד מהם יוצאים מסלולים נוספים, מסומנים ובדרגות קושי שונות. כאשר נוסעים אל הרפיוג' של פרמנטה ופונים ימינה מהכביש על פי השילוט, יש פיצול נוסף, ימינה לרפיוג' ושמאלה אל המנזר. במקום פועל מנזר נשים ואפשר לבקר בתוכו בשעות שהוא פתוח לקהל. מתוך המנזר, מאחורי המבנה, ואפשר לשאול גם את הנזירות, יוצא מסלול קליל בתוך היער אל מערת קאצאדוניס. אמנם אל המערה לא ממש ניתן להיכנס (כלומר ניתן אך מלחיץ :-), אבל המסלול נעים ומוצל בתוך היער, קל וקצר. בדרך אל הרפיוג' של פרמנטה וגם ממנו וכן מהרפיוג' של מליסורגי תראו שלטים למסלולים נוספים, מסלול ה-Fountain שתראו שלט אליו בדרך אל הרפיוג' מוביל אל נביעת מים עתיקה והוא מסלול בינוני קל גם כן. 

.

מפל קטארקטיס Katarraktis Waterfall
קל מאד
זה לא בדיוק מסלול, מדובר בשביל מסודר של כ-100 מטרים שמוביל אל המפל. המפל, או יותר נכון שניים זה לצד זה זורמים בעונת האביב ובחורף. הדרך אליו בתולית ומתפתלת בתוך נוף בראשית. נוסעים אל הכפר בעל אותו השם: הכפר קאטארקטיס, שנמצא כעשר דקות נסיעה מהכפר Agnanda במרכז צומרקה, ולא פונים ימינה אל הכפר אלא ממשיכים עם הכביש שמתפתל ועולה כאמור בתוך נופים בתוליים עד שמסתיים במבנה אבן, זהו בית קפה ומאחוריו יוצא השביל אל המפלים. בקרבת הכפר קאטארקטיס אגב, יש רפיוג' נוסף על ההר, הגישה אליו קצת יותר מאתגרת כי כרוכה בנסיעה מתפתלת על ההר, ורפיוג' זה הוא בסיס למטיילים על הר זה, מתאים למיטיבי לכת בלבד.

 .

מליסורגי פולס Melissourgoi Pools
קל מאד
מהכפר הקטן מליסורגי שסמוך לכפר המרכזי פרמנטה, מחנים בכניסה לכפר ויורדים אל הכיכר הקטנה, יש מדרגות משמאל לכביש שאליו הגעתם. המדרגות מובילות אל מעיין מים מימין ואל טברנה משמאל. ממשיכים לרדת במדרגות ופונים ימינה על פי השילוט אל מסלול קריופיגי, כעבור כמה מטרים שמאלה על פי השילוט אל הירידה. ירידה של כמה דקות תוביל אל ערוץ מים, מימין גשר עתיק שאינו שמיש. בספוט הזה אפשר לבלות בטבילה ובשכשוך והתחרדנות על הסלעים בימי קיץ חמים, ספוט מקסים. הגעה קלה מאד. מפה אפשר לחצות את הערוץ ולהמשיך על פי השילוט אל מפל קריופיגי, אבל המסלול חביב, לא יותר מזה. ההמלצה שלנו היא הספוט הקל להגעה שנפלא לימים החמים.

.

פלאקה שורט טרייל  Plaka Short Trail 
מסלול קל שהוא חלק ממסלול קשה
וידרה הוא שמו של מפל שלמרגלותיו חיות הלוטרות המכונות וידרה. המסלול המלא ארוך מאד ומלווה את נהר הארכטוס על פני יותר מ-17 ק"מ. אבל, אפשר לעשות מקטע קצר ומעגלי שלו. מתאים במיוחד אם אתם לא יוצאים לראפטינג על נהר הארכטוס אבל מחכים לחברים או משפחה שכן יצאו אל הראפטינג. המסלול יוצא מגשר פלאקה Plaka, שמומלץ לבקר בו בכל מקרה. מחנים בבסיס הראפטינג של אלפיין זון, ויוצאים בשביל לצד הנהר המוביל אל הגשר. חוצים את הגשר, בזהירות, כי אין לו מעקה והוא גבוה, ומצידו השני תראו את השלט ואת הסימון של מסלול וידרה. המקטע הראשון שלו, מלווה את הנהר ונותן זוית יפה אל הגשר, ואז נכנס לתוך היער ויוצא בכביש בסמוך למלון גפירי ואל גשר הברזל שמעל הנהר. אפשר לשבת לקפה במלון גם אם אתם צריכים להעביר עוד זמן. ואז לחצות את גשר הברזל ולפנות שמאלה ושמאלה חזרה אל בסיס הראפטינג. קל ונעים. למסלול הארוך המלא יש להיערך עם הסעה חזרה מסופו, מספיק מים ומתאים למיטיבי לכת בלבד.

.

קאלריטיקוס סטיירס Kalaritikos Stairs
מסלול קל
ערוץ הקלאריטיקוס גם הוא זורם בצומרקה, זרימתו יפה בעיקר באביב, זורם גם בקיץ כמובן אך בעוצמה נמוכה יותר. קצת אחרי הכפר Ktistades לכוון פרמנטה יש פניה שמאלה לכוון הכפר Micalitsi, נוסעים לכוון עד גשר גוקו Gogkou ואחרי שחוצים את הגשר שמעל הקלאריטיקוס, שומרים על עירנות כי אין שילוט, נוסעים כקילומטר עד שרואים פניה שמאלה אל דרך עפר. פה מחנים והולכים בשביל שמוביל בירידה מתונה אל הנהר. משך ההליכה כ-20 דקות. תגיעו אל גשר ברזל שממנו גרם מדרגות של 113 מדרגות (אם ספרנו נכון). אפשר לעלות במדרגות כדי להינות מנוף פנוראמי. המסלול ממשיך אחרי הגשר אך הוא מעט מורכב ועשוי להיות מסוכן, לכן לא ממליצים להמשיך מפה אלא לחזור חזרה כפי שהגעתם.

מפלי קליפקי Klifki Waterfalls
דרגת קושי קל-בינוני
מפלי קליפקי הם סדרת מפלים בגבהים שונים שאת התחתון שבהם תפגשו אם תצאו לראפטינג בארכטוס. מכיכר הכפר Kalentzi יש כביש עפר שאפשר לנסוע כ-2 ק"מ בו עד סופו, ומפה יוצאים להליכה אל המפלים. הכביש נח ורחב ומסודר אך כולו בירידה ואינו מוצל, כלומר העליה תהיה קשה ביום חם ושימשי, לכן יש להצטיד בכובע ומים. אם זהו יום חם מדי, תשקלו לא לצאת למסלול זה.
השביל כאמור מסודר ונח ומוביל אל המפל העליון ובריכת המים שיוצר, וכן אל המפל מתחתיו ובשניהם ניתן לטבול ולהתרענן והספוט מקסים. אם תמשיכו עד למטה תגיעו אל נהר הארכטוס ואל המפל התחתון הנסתר ואפשר גם לשבת לצד הנהר ולהינות מפיקניק מרענן לפני העליה חזרה. משך הירידה כעשרים דקות עד למפל הראשון, עליה חזרה תארוך קצת יותר כמובן..

.

רמה מארקס Rema Marks
דרגת קושי קל-בינוני
בדרום צומרקה, מסלול מפלי רמה מארקס הוא מסלול מקסים בתוך יער מוצל שמוביל אל סדרה של מפלים ובריכות מים. אל ספוטים יפיפיים. הקושי הבינוני הוא כיוון שהמסלול כולו במדרון ובחזור כרוך בעליה של כ-40 דקות. כמו כן, מעט רחוק יותר מבסיסי הטיול בצומרקה (כשעה וחצי שעתיים לכוון). הגעה היא דרך הכפר וורגרלי בדרום צומרקה שממנו ממשיכים בנסיעה לכוון הכפר תיאודוריאנה (כביש זה עשוי להיות בעייתי - בשיפוץ כבר כמה שנים ונכון לכתיבת שורות אלה, לכן יש וודא קודם). בדרך בין וורגרלי לתיאודוריאניה, כעשרים דקות נסיעה מוורגרלי יש שלט קטן ימינה אל רמה מארקס. בנקודה זאת מחנים ויוצאים להליכה. המסלול מסומן וכאמור ההליכה ביער מוצל יפיפה. יורדים עד לשילוט אל המפל הראשון כ-20 דקות הליכה ופונים שמאלה אל המפל ובריכת המים. חוזרים לשביל וממשיכים על פי השילוט אל המפל השני שהוא אף יפה יותר. מפה לא ממשיכים לרדת אלא מתחילים את הדרך חזרה. מתאים לשלב ביום טיול בדרום צומרקה למי שיש מספיק ימים בצומרקה.

.

מפלי סודה Soudda Waterfalls
מסלול קל
אם הגעתם ליום טיול בדרום צומרקה, שלבו גם ביקור במפלי סודה. המסלול קל והמפלים יפים ומרשימים וזורמים כל השנה. נוסעים אל הכפר תיאודוריאנה וממנו על פי השילוט אל מפלי סודה - מסומן היטב - מחנים ויוצאים בשביל המסודר שמלווה באפיק מים צר של מים צלולים וצוננים ומתאימים לשתיה. הדרך קלה ואורכת כ-20 דקות ומובילה אל שני מפלים גבוהים ומרשימים שזורמים בעוצמה כל השנה. וחזרה באותה הדרך.
מתאים לשלב גם עם ביקור בחוף האכלוס - חוף לשפת נהר האכלוס, אליו ניתן להגיע בנסיעה מהכפר תיאודורינאנה לכוון מטה אך לא בכביש המוביל אל וורגרלי אלא הכביש מהצד השני שיורד לכוון הנהר, כביש מתפתל ויפיפה. הצטיידו במצרכים לפיקניק וסעו לפי השלטים אל Acheloos Beach עד למגרש עפר. מהמגרש מימין, בתוך החורשה שביל יורד קצר אל הנהר. ספוט יפיפה ונעים לרחצה בימים החמים.

.

 

  צרו איתנו קשר

Zamir Sivan CEO